Spisz swój piec i wygraj stojak rowerowy dla sołectwa!

09.06.2022, Kategoria: Projekt LIFE

Przypominamy o obowiązku dotyczącym spisania urządzeń grzewczych w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklarację należy złożyć do końca czerwca - zostały tylko 3 tygodnie!

Brak deklaracji może skutkować grzywną nawet do 5 tys. złotych. Deklaracje można składać w formie elektronicznej poprzez stronę www.ceeb.gov.pl lub w formie papierowej, w Urzędzie Gminy (pokój nr 27).  Instrukcję składania deklaracji elektronicznie znajdą Państwo tutaj.

 

Deklaracja powinna zostać złożona dla każdego budynku wyposażonego w źródło ciepła, niezależnie od jego rodzaju. Obowiązek dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Spisać należy także ogrzewanie w budynkach niezamieszkałych, jeżeli wyposażone są w jakiekolwiek źródło ciepła, jak na przykład kocioł gazowy do ogrzewania ciepłej wody lub w stary piec kaflowy – dla takiego budynku też należy złożyć deklarację.

 

Deklarację powinien złożyć właściciel lub zarządca nieruchomości. W przypadku budynków, których właścicielem jest więcej niż jedna osoba, wystarczy, że deklarację złoży jeden ze współwłaścicieli. Obowiązek złożenia deklaracji obejmuje budynki w całej Polsce.

 

Jeżeli nie pamiętają Państwo, czy złożyli deklarację , można to sprawdzić dzwoniąc do Urzędu Gminy pod numer telefonu 33/844-95-27. Prosimy pamiętać, że od obowiązku złożenia deklaracji nie zwalnia uzyskanie dotacji na wymianę ogrzewania, spisanie w ramach gminnej inwentaryzacji kotłów (która odbyła się w 2019 roku) lub przekazanie informacji o urządzeniu grzewczym w ramach spisu powszechnego.

 

 

Terminy

 

 

W przypadku istniejących budynków i już użytkowanych urządzeń deklarację należy złożyć w terminie do końca czerwca 2022 r. Dane dotyczące nowych obiektów i urządzeń (w tym wymienianych piecy/kotłów) należy przekazać w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła.

 

Wyścig sołectw

 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił Wielki Wyścig Gmin o tytuł Lidera Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tytuł uzyskają gminy, które osiągną wynik 90% spisanych budynków przed 1 lipca 2022 r.  W gminie Oświęcim wynik oscyluje na razie na poziomie 50%.

 

Dla mieszkańców naszej gminy proponujemy natomiast wyścig sołectw.

Oprócz satysfakcji i tytułu lidera, dwa sołectwa które jako pierwsze zdobędą 90% spisanych budynków otrzymają zestaw stojaków rowerowych, dzięki którym mieszkańcy będą mogli wygodnie i bezpiecznie pozostawić rower w  centrum sołectwa, na przykład wybierając się w dalszą podróż autobusem lub samochodem ze znajomymi. Wyścig sołectw odbędzie się w dwóch grupach, wyznaczonych zależnie od liczby budynków w sołectwach. Przewidziano jedną nagrodę w każdej grupie.

 

Grupa I: Broszkowice, Dwory Drugie, Pławy, Harmęże, Stawy Grojeckie, Stawy Monowskie

Grupa II: Babice, Brzezinka, Grojec, Poręba Wielka, Rajsko, Włosienica, Zaborze.

 

Ogłoszenie wyników nastąpi w lipcu.

 

 

Kary za niezłożenie deklaracji

 

Nie spełnienie obowiązku złożenia deklaracji, może skutkować mandatem w wysokości 500 zł lub grzywną w wysokości nawet 5000 zł. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim organ wykonawczy "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację  w ramach tzw. czynnego żalu.

 

Na co zwrócić uwagę wypełniając samodzielnie deklarację

 

Pytanie A08

Jeżeli w budynku nie ma wydzielonych lokali (jak np. 1/1 i 1/2 lub 1A i 1B) to zaznaczamy odpowiedź 1 – budynek jednorodzinny.

Jeżeli budynek ma wydzielone lokale to zaznaczamy odpowiedź 2 – budynek wielorodzinny. Wtedy wpisujemy ilość wszystkich lokali w budynku na końcu wiersza. Ilość lokali wpisujemy nawet, jeżeli należą do innej osoby i nie będziemy ich ujmować w naszej deklaracji.

 

Pytanie A09

Budynek jednorodzinny – jeżeli budynek jest budynkiem jednorodzinnym lub wszystkie wydzielone lokale należą do nas to zaznaczamy odpowiedź nr 1.

Budynek wielorodzinny – Jeżeli tylko część lokali należy do nas to zaznaczamy odpowiedź nr 2, a następnie wypełniamy następne wiersze według schematu:

„liczba lokali mieszkalnych (…) objętych deklaracją” – wpisujemy ile lokali w budynku należy do nas

„numery lokali mieszkalnych (…) objętych deklaracją” – wpisujemy nr lokali należących do nas, np. 1/3

WAŻNE – jeżeli więcej niż jeden lokal w budynku należy do nas, w deklaracji wpisujemy wszystkie urządzenia grzewcze zamontowane we wszystkich naszych lokalach.

 

Pytanie B01

W pytaniu musimy podać informacje o wszystkich urządzeniach grzewczych zainstalowanych i użytkowanych w budynku, niezależnie od ich rodzaju.

W pierwszej kolumnie zaznaczamy krzyżykiem, jakie urządzenia są zamontowane i określamy ich ilość. Wpisujemy je nawet jeśli nigdy z nich nie korzystamy.

W drugiej kolumnie zaznaczamy krzyżykiem z których urządzeń korzystamy – nawet jeśli tylko od czasu do czasu. Określamy też ich ilość.

W trzeciej kolumnie zaznaczamy jaką funkcję ma urządzenie – czy służy do ogrzewania pomieszczeń czy do podgrzewania ciepłej wody (w kranach), czy może spełnia obie te funkcje (wtedy zaznaczamy obie kratki).

 

Pytanie B02

Pytanie dotyczy tylko kotłów na paliwo stałe (zarówno z podajnikiem jak i bez) – czyli urządzeń zaznaczonych w wierszu 2 lub 3 w pytaniu B01. Informację o klasie możemy sprawdzić na tabliczce znamionowej lub w dokumentach urządzenia.

 

Pytanie B03

Pytanie dotyczy tylko kotłów na paliwo stałe (zarówno z podajnikiem jak i bez). Jeżeli naszym głównym paliwem jest węgiel, ale czasem używamy do rozpałki innego paliwa, na przykład drewna, zaznaczamy oba te paliwa.

 

Pytanie C01

Jeżeli w budynku lub na terenie nieruchomości znajduje się lokal lub budynek przeznaczony na cele inne niż mieszkalne (na przykład warsztat, garaż, budynek rolniczy, sklep, lokal usługowy) i ten budynek/lokal wyposażony jest w źródło ciepła (do ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody lub spełniające inną fukcję) – zaznaczamy odpowiedź „tak”. W takim wypadku musimy wypełnić odrębny formularz (wzór B) dla tego lokalu/budynku.

 

Pytanie D05

Jeżeli mieszkamy pod tym samym adresem, co budynek dla którego wypełniamy deklarację – zaznaczamy odpowiedź „tak”. W takim przypadku nie wypełniamy tabelki z pytaniami od D06 do D13.

Jeżeli mieszkamy w innym miejscu – zaznaczamy „nie” i wypełniamy tabelkę z pytaniami D06-D13.

 

Więcej informacji

 

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, pod numerem telefonu 33/844-95-27 lub mailowo: powietrze@gminaoswiecim.pl

 

Pytania i odpowiedzi

 

Podstawa prawna

 

Wszystkie regulacje dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zostały sformułowane i zdefiniowane w rozdziale 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przedmiotowe rozwiązania ustawowe zostały wprowadzone ustawą nowelizującą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127).

 

Informację zrealizowano  w  ramach  projektu  „Wdrażanie  Programu  ochrony  powietrza  dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”  LIFE-IP  MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

 

Autor: ŻN
Data: 09.06.2022

Załączniki