Przepisy antysmogowe dla województwa małopolskiego obowiązują od 1 lipca 2017 r. Obejmują swoim zasięgiem cały teren województwa małopolskiego. W niektórych gminach (np. w mieście Oświęcim i mieście Kraków) stosowane są dodatkowe, lokalne uchwały antysmogowe.
Uchwała antysmogowa dotyczy stosowania urządzeń grzewczych na paliwo stałe (węgiel i jego pochodne, biomasa, drewno), czyli m.in. kotłów centralnego ogrzewania, kominków, pieców węglowych. Nie ma znaczenia czy urządzenie jest używane cały czas, tylko przez kilka miesięcy w roku czy wyłącznie rekreacyjnie. Przepisy obowiązują niezależnie od przeznaczenie urządzenia – dotyczą instalacji wykorzystywanych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i np. budynkach gospodarczych, rolniczych i przeznaczonych pod działalność gospodarczą.
W uchwale określono terminy do których można użytkować urządzenia (zależnie od ich klasy lub sprawności), a także jakie paliwo jest dopuszczalne do stosowania.
Jeśli posiadamy piec ogrzewania miejscowego, czyli np. kominek, kozę, kuchnię węglową albo piec kaflowy, istotnym terminem jest dla nas od 1 maja 2024 r. Od tego dnia użytkowane będą mogły być wyłącznie urządzenia:
spełniające wymagania ekoprojektu,
lub
posiadające sprawność na poziomie minimum 80%,
lub
wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do wartości ekoprojektu.
Termin wymiany urządzenia zależny jest od jego klasy. TUTAJ znajdziesz informację w jaki sposób można sprawdzić klasę kotła. Uchwała obejmuje zarówno kotły z podajnikiem, jak i tradycyjne – z ręcznym podawaniem paliwa.
Urządzenia:
niespełniające żadnej klasy lub posiadające klasę 1 lub 2 można użytkować wyłącznie do końca kwietnia 2024 roku.
klasy 3 i 4 można użytkować do końca 2026 roku.
klasy 5 i ekoprojekt można użytkować bezterminowo.
Potwierdzenie klasy urządzenia powinno znajdować się na dokumentach otrzymanych od sprzedawcy/producenta oraz na tabliczce znamionowej kotła.
W przypadku kotłów na paliwo stałe (węgiel, drewno, biomasa) montowanych od 1 lipca 2017 r. dozwolony jest montaż wyłącznie ogrzewania spełniającego wymogi ekoprojektu. Nie jest wystarczające spełnienie wymagań klasy 5!
W przypadku kotłów centralnego ogrzewania można wybrać wyłącznie urządzenia z automatycznym podawaniem paliwa (z podajnikiem) lub zgazowujące paliwo. Kocioł nie może być wyposażony w ruszt awaryjny.
Przepisy dotyczą zarówno urządzeń montowanych w nowych budynkach, jak i w tych istniejących.
Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drzewo surowe. Dlatego też drewno i biomasę można wykorzystywać do ogrzewania, jeżeli ich wilgotność nie przekracza 20%. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie (pod zadaszeniem) powinno trwać co najmniej dwa sezony.
Od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Nie można również spalać węgla oznaczonego jako „miał”.
dostępnych jest na stronie internetowej www.powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/malopolska/
Właściciele budynków położonych na terenie naszej gminy mogą starać się o wsparcie finansowe na działania związane z wymianą ogrzewania oraz termomodernizacją budynków. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą programów dotacji:
w urzędzie gminy, pokój nr 27 i nr 22
telefonicznie, pod numerem telefonu 33/844-95-27 (dotacje gminne) lub 33/844-95-22 (program "Czyste Powietrze")
mailowo, pod adresem: powietrze@gminaoswiecim.pl
na stronie internetowej gminy, zakładka "Dotacje"
Artykuł zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.