Zagrożenie spowodowane jest ryzykiem przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.
10 stycznia br. stężenie dobowe zanieczyszczeniem powietrza pyłem PM10 przekroczyło poziom alarmowy m.in. na stacji pomiarowej zlokalizowanej w Oświęcimiu, przy ul. Bema. Wyniki z tej stacji odzwierciedlają stan powietrza w powiecie oświęcimskim.
Stan powietrza można sprawdzać na bieżąco za pośrednictwem sensorów Airly.
Obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno (kozy, piece kaflowe), jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.
(dzieci i młodzież, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową lub ozdrowieńcy)
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Sprawdź dane dla wszystkich stacji pomiarowych na stronie powietrze.malopolska.pl/jakosc-powietrza
|
||
|