Błogosławiony Jan Paweł II

 

Święty Jan Paweł II

 

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim przyznano pośmiertnie Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II.  Taką uchwałę podjęła Rada Gminy na swym uroczystym posiedzeniu w dniu  20 września 2006 r.

Z wnioskiem nadania honorowego obywatelstwa wystąpił radny Piotr Śreniawski. Przedstawił go na forum Komisji Kultury i Oświaty. Ta zawnioskowała o rozpoczęcie działań, zmierzających do przygotowania stosownej uchwały. Kapituła Honorowa w składzie: Bronisław Jania, Jan Fabia, Andrzej Bibrzycki, Józef Strycharski i Piotr Śreniawski wystąpiła o zgodę do władz kościelnych. W piśmie do Ordynariusza Bielsko-Żywieckiego Tadeusza Rakoczego napisano:

 

Pomysł nadania tytułu wypłynął z pragnienia uczczenia pamięci Wielkiego Rodaka, który gościł w czasie swej posługi papieskiej na naszej gminnej ziemi - w sołectwie Brzezinka. Mimo, że wizyta przed 28 laty była związana wyłącznie z pobytem w hitlerowskim obozie zagłady to i tak czuliśmy się wyróżnieni. Jesteśmy dumni, że sam Ojciec Święty był tu, gdzie żyjemy i mieszkamy. Pamiętamy te chwile i przechowujemy je w swych sercach tym bardziej troskliwie, bo wiemy, że się nie powtórzą.

 

Przyznania tytułu komuś, kto już za życia był „święty” ogromnie nobilituje zarówno władze jak i mieszkańców Gminy. Ale jest to również bardzo ważne z wielu innych powodów.

 

Gmina Oświęcim to dwanaście sołectw rozłożonych na dużym obszarze, luźno ze sobą związanych. Odrębność każdego z nich, różnorodność problemów w nich występujących,  brak codziennego wzajemnego kontaktu ludzi tam zamieszkujących - te uwarunkowania nie sprzyjają zacieśnianiu więzi społecznych, tak cennych wobec panoszącej się pauperyzacji społeczeństwa. Konieczne są działania integrujące ludzi, budujące poczucie wspólnoty i przynależności do jednego organizmu, jakim jest Gmina.

 

Fakt nadania honorowego obywatelstwa będzie miał więc ogromne znaczenie dla budowania jedności naszej Gminy. Łączenie się w materii ducha to  znalezienie się na  wspólnej płaszczyźnie przeżyć, wzruszeń, wspomnień związanych z postacią Jana Pawła II, to wyzwolenie poczucia wspólnoty, która drzemie w każdym z nas.

 

Uważamy też, że wszystko to wpłynie na określenie naszej tożsamości: jestem mieszkańcem gminy,  to jest moja mała ojczyzna, tworzę w tej gminie wielką  rodzinę chrześcijańską, umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II jest naszym symbolicznym Obywatelem, jestem z tego dumny, dążę do tego, by w naszej Gminie szanowano człowieka i jego godność.

 

Po uzyskaniu stosownej zgody Kapituła przygotowała projekt uchwały. Rada Gminy Oświęcim przyjęła ją przez aklamację na stojąco.

 

W naszej ogromnej 16-tysięcznej gminnej rodzinie obchodzimy doniosłe wydarzenie, które jest jednym z najważniejszych dni w czasie obecnej kadencji. Wpisze się ono w pamięć wszystkich nas, którzy uczestniczymy w tej uroczystości, ale przeniesie się również i zachowa na kartach historii naszej gminy Oświęcim – powiedział podczas wójt Andrzej Bibrzycki.

 

Wykład okolicznościowy wygłosił z tej szczególnej okazji ksiądz Manfred Deselaers. Następnie mieszkańcy gminy przeszli do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rajsku, gdzie wzięli udział w mszy św. dziękczynnej, celebrowanej przez ordynariusza bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego. Celebrę uświetniły występy artystyczne młodzieży z gminnego gimnazjum w Zaborzu. 

 

Plik Word Uchwała Nr XLV_317_06 Rady Gminy Oświęcim z dnia 20 września 2006 roku w sprawie: nadania pośmiertnie godności „Honorowy Obywatel Gminy Oświęcim”

 

 

Galeria zdjęć