Kształcenie na odległość

29.04.2020, Kategoria: Wiadomości z PS Grojec

W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych...

 

Szanowni Rodzice!

 

Nauczyciele  naszego przedszkola dokładają wszelkich starań, aby w różnych formach kontynuować nauczanie na odległość. Otrzymujecie Państwo  opracowane przez nauczycieli propozycje aktywności dzieci na  skrzynki e-mailowe, możecie również korzystać z materiałów edukacyjnych dostępnych na stronie internetowej przedszkola.

Czas, w którym dziecko nie chodzi do przedszkola, można wykorzystać na to, aby stało się ono bardziej samodzielne. Warto zachęcać je do utrzymania czystości w swoim kąciku (pokoju), przygotowania prostych posiłków razem z rodzicami, wykonywania w swoim tempie czynności związanych z ubieraniem, przygotowaniem do snu. Pobyt w domu daje możliwość częstych rozmów z dziećmi na różnorodne tematy, a tym samym wzbogacania ich słownictwa. Ważne jest także znalezienie czasu na czytanie dzieciom i z dziećmi. Aby urozmaicić zajęcia, można skorzystać z edukacyjnych programów telewizyjnych. Pobyt w domu może być także okazją do prowadzenia rozmów z dzieckiem, tłumaczenia otaczających nas zjawisk. Inne zajęcia o charakterze edukacyjnym to m.in. zabawy przy wspólnym stole: gry planszowe, czy zabawy i gry zręcznościowe. Należy pamiętać, że podstawową formą aktywności dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa.

Kilka porad:

  1. W obecnej sytuacji nauka w domu jest koniecznością. Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek i wzmacnianie relacji rodzinnych.
  2.  Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:
  • edukacja – będą to np.: indywidualna praca dziecka z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek,
  • sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,
  • dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,
  • rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.
  1. Nauka w domu, w sposób bardziej samodzielny, staje się rzeczywistością. Zachęcaj swoje dziecko do samodzielnej pracy.
  2. Pozostań w kontakcie z wychowawcą i nauczycielami ( telefon, adres mailowy, sprawdzaj stronę internetową przedszkola).
  3. Zgłaszaj wychowawcy na bieżąco swoje spostrzeżenia i wnioski, w szczególności dotyczące przebiegu uczenia na odległość, np. trudności i potrzeby dziecka.
  4. Pomóż dziecku zorganizować warunki do nauki w domu – kącik, pomieszczenie.
  5. Ogranicz czas  dziecka spędzany przed telewizorem i komputerem.  Pamiętaj o kontroli rodzicielskiej w tym zakresie.
  6.  Wspólnie z dzieckiem ustalcie godziny nauki, przeplatane odpoczynkiem (zabawa, sport, rozrywka) lub innymi aktywnościami  np. prace w domu na rzecz rodziny.
  7. Zachęcaj dziecko do systematycznego uczenia się. Pomóż dziecku w zrozumieniu poleceń. Nagradzaj za pilność, systematyczność i samodzielną pracę.

 

Źródło:

Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół

Autor: przedszkolegrojec

Załączniki