W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: Z-ca Wójta Gminy Oświęcim Halina Musiał, radni Rady Gminy: Stanisław Dziedzic i Tomasz Mydlarz, Dyrektor OKSiR Jadwiga Szczerbowska, sołtysi: Anna Sporysz i Maria Brombosz, przedstawiciel stowarzyszeń kombatanckich Stanisław Brzeźniak, księża miejscowej Parafii Ks. Rafał Jończy i Ks. Władysław Bajer, Dyrektor Szkoły Podstawowej we Włosienicy Cecylia Stokłosa, Przewodnicząca Komitetu Mieszkańców w Monowicach Alicja Płachta oraz przedstawiciele wszystkich organizacji społecznych sołectwa Włosienica.
W imieniu organizatorów wszystkich uczestników imprezy przywitał sołtys Władysław Zaliński oraz Prezes Stowarzyszenia Emerytów we Włosienicy Halina Stachura.
W. Zaliński mówił o wydarzeniach tamtych dni: „Sto lat temu, gdy jeszcze ojcowie i dziadowie nasi nie złożyli broni po I Wojnie Światowej, jeszcze nie zabliźniły się rany, a wróg od wschodu stanął pod Warszawą, w obronie Ojczyzny powstał cały naród zjednoczony w różnych poglądach politycznych i wyznaniach religijnych. Obok żołnierzy szli do walki chłopi, robotnicy, młodzież, studenci, inteligencja, kobiety – nasze matki, córki i żony, a także duchowieństwo /np. Ksiądz Skorupko/ Była to jedna z najważniejszych bitew w historii Europy”.
Dopełnieniem tego fragmentu uroczystośi była recytacja przez p. H.Stachura wiersza nieznanego autora „Rok 1920”.
Następnie rozpoczęła się musztra paradna w wykonaniu strażaków OSP Włosienica. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na maszt flagę państwową. Następnie w szyku defiladowym strażacy poprowadzili uczestników uroczystości do pomnika „Orzeł Niepodległości”, gdzie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów dla uczczenia tych, którzy walczyli o naszą wolność przez ostatnie 100 lat; złożono też hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej.
W części artystycznej wystąpiła uczennica Szkoły Podstawowej we Włosienicy Klaudia Cichy z okolicznościowym koncertem. Włosienicka młodzież, w przepięknych staropolskich strojach odtańczyła poloneza a Zespół Pieśni i Tańca „Bratkowie” z sąsiednich Monowic zaprezentował się w repertuarze patriotycznym oraz ludowym.
Na zakończenie części oficjalnej organizatorzy, dziękując za aktywny udział wszystkim uczestnikom „Imprezy Patriotycznej” podkreślili, jak ważna w trudnych chwilach jest jedność narodu: „Zjednoczony naród dokonał cudu, pokonując wielokrotnie silniejszego wroga, trzeba nam wiedzieć i pamiętać, jaką potęgę tworzy jedność. Dzisiejsza Impreza była nie tylko wspomnieniem wycinku historii, ale jest elementem przekazu dla młodego pokolenia, jaka siła i potęga tkwi w jedności narodu” – powiedział W. Zaliński. Następnie zaprosił wszystkich zgromadzonych na piknik.
Oprac. Na podstawie relacji Stanisława Krzemienia
Zdjęcia: Tomasz Stachura