Losy III Rzeszy przesądziły się już na początku 1945 roku. Niemcy, w wyniku sowieckiej ofensywy, utracili sporą część zdobytych w Europie Środkowej ziem. Nie byli też już w stanie uzupełnić strat w uzbrojeniu i przede wszystkim w ludziach. Nie mieli już m.in. zaplecza surowcowego ani przemysłowego (lotnictwo alianckie niszczyło fabryki znajdujące się na terenie Zagłębia Ruhry).
Wielka Trójka dążyła do jak najszybszej bezwarunkowej kapitulacji Niemiec i zakończenia II wojny światowej w Europie. Zdecydowana przewaga liczebna Armii Czerwonej nad wojskami niemieckimi i tempo sowieckiej ofensywy sprawiły, że Niemcy nie byli już w stanie podjąć otwartej walki. Armia Czerwona, w marszu na Berlin, pokonywała nawet po 50 km dziennie. Niemcy natomiast stopniowo wycofywali się z obrony kluczowych miast.
25 kwietnia radziecka artyleria okrążyła Berlin. Miasta broniło zaledwie 80 tys. żołnierzy niemieckich. Nie byli w stanie odeprzeć Armii Czerwonej. Ostatecznie 30 kwietnia sowiecka flaga zawisła na nad Reichstagiem. Tego samego dnia Adolf Hitler i Ewa Braun popełnili samobójstwo.
7 maja 1945 roku, w Reims we Francji, podpisano akt kapitulacji III Rzeszy. Dzień później, 8 maja w Berlinie, w dzielnicy Karlshorst podpisano drugi dokument, również potwierdzający kapitulację Niemiec i zawierający te same warunki poddania się wojsk niemieckich. Wojna się zakończyła.
Oby już nigdy żadne narody nie przeżyły takiej tragedii…