Już za nami zajęcia projektowe „E-xtra kompetentni” w SP Zaborze, ZSP Harmęże i SP Włosienica.

06.12.2018, Kategoria: e-Xtra Kompetentni - WIADOMOŚCI

W listopadzie 2018 r. odbywały się szkolenia w trzech szkołach: SP Zaborze, ZSP Harmęże i SP Włosienica.

 

 

 

 

W pierwszych dwóch szkołach (SP Zaborze, ZSP Harmęże) odbyły się zajęcia z kompetencji cyfrowych - moduł „Rodzic w Internecie”. Przeszkolonych zostało 24 uczestników, mieszkańców Gminy Oświęcim. Tematyka modułu „Rodzic w Internecie” obejmowała m.in.:

ochronę rodzicielską, edukację w sieci, zagrożenia, które mogą  dzieci i młodzież w Internecie, mocne hasła, e-usługi publiczne związane z ochroną zdrowia, komunikację przez Internet. Moduł przygotował  uczestników do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego” korzystania z sieci oraz reagowania na sytuacje zagrożenia.

 

Uczestnik:

·         poznał źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka;

·         nauczył się, jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci;

·         nauczył się korzystać z podstawowych usług e-administracji dedykowanych rodzinom,
                 tj. złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny 
itp.

 

Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć będą ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z kultury i z zasobów edukacyjnych w Internecie, co jest bardzo istotne w niwelowaniu barier i przeciwdziałaniu wykluczeniu kulturowemu.

 

 

W trzeciej szkole (SP Włosienica) został  zrealizowany moduł  „Działam w sieciach społecznościowych”, w którym przeszkolono 12 uczestników.

Moduł „Działam w sieciach społecznościowych” pozwolił uczestnikom poznać filozofię i sposób funkcjonowania sieci społecznościowych. Uczestnicy szkolenia nabyli umiejętności pozwalające na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościowych, w tym m.in. nauczyli się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swoją twórczością oraz korzystać z cudzej (ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego), współdziałać z innymi. Ponadto nauczyli się, jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w e-PUAP i profilu zaufanego.

 

Wszystkie spotkania obejmowały przerwę kawową. Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali pendrive z materiałami szkoleniowymi.

 

 

 

 

 


Autor: zespolrajsko
Data: 06.12.2018