Poprzedziła ją uroczysta msza św. celebrowana przez Proboszcza Parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Rajsku, ks. Lecha Kalinowskiego. Wydarzenie uświetnił autorski spektakl Barbary Baranieckiej pt. „Gry wojenne w Muzeum mjr. Piotra Szewczyka”, upamiętniający bohaterstwo 316 cichociemnych spadochroniarzy AK oraz żołnierzy walczących o wolność Ojczyzny. Podczas uroczystości nastąpiło również wręczenie nagród i wyróżnień zwycięzcom Gminnego Konkursu Literackiego i Plastycznego "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń!" oraz II Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych.
Dyrektor Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku, Marzena Wilk-Grabowska powitała zgromadzonych na uroczystości gości. Byli wśród nich m.in.: siostra Patrona szkoły Zofia Zużałek i siostrzenica Bożena Czyczyło, dr Adam Cyra - starszy kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (autor biografii legendarnego cichociemnego z Babic), Dyrektor Biura Poselskiego Premier Beaty Szydło – pani Iwona Gibas, Senator RP Andrzej Pająk, Sekretarz Powiatu Oświęcimskiego Aleksandra Bibrzycka, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Śreniawski, Wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz, Zastępca Wójta Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek,, radni i sołtysi gminni z sołtysem Rajska Maciejem Majerskim, wieloletnia dyrektor gimnazjum Wiktoria Czernicka-Białczyk, Zbigniew Szczerbik – przewodniczący Rady Szkoły i Komitetu Organizacyjnego nadania szkole imienia cichociemnego, dyrektorzy szkół powiatowych i gminnych oraz przedszkoli, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz dzieci i młodzież.
Otwierając uroczystość, dyrektor Marzena Wilk-Grabowska powiedziała, iż nadanie 29 lutego 2000 roku Gimnazjum Gminnemu nr 1 w Rajsku imienia majora Piotra Szewczyka, na stałe wpisało wychowanie patriotyczne w cele i zadania szkoły. „Major Piotr Szewczyk stanowi niedościgniony wzór, niepodważalny autorytet. Dlatego w naszej codziennej pracy wykorzystujemy jego wizerunek, by wychowywać kolejne pokolenia na ludzi świadomych swojej przynależności narodowej i kulturowej. Ogromne zaangażowanie młodzieży w przygotowanie dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem, że podejmowane przez nas działania są słuszne i zmierzają we właściwym kierunku. Jednakże świadomość nadchodzących zmian w oświacie budzi w nas sprzeciw i lęk o przyszłość naszego gimnazjum. Mam nadzieję, że ci, którzy sympatią i zaangażowaniem wspierają nas na co dzień i mają moc sprawczą, razem z nami nauczycielami, uczniami, rodzicami, absolwentami, dołożą wszelkich starań, by szkoła przetrwała, a wraz z nią imię Patrona. Czesław Niemen, w swoim najpiękniejszym utworze „Dziwny jest ten świat”, śpiewał: „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim”. Tak ja wierzę, ze Gimnazjum „Szewczyka” nie stanie się jego muzeum”. – powiedziała dyrektor GG nr 1 w Rajsku. Podsumowała również, w prezentacji multimedialnej, wszystkie wydarzenia z udziałem młodzieży Gimnazjum „Szewczyka” organizowane w ramach obchodów Roku Cichociemnych.
Dyrektor Biura Poselskiego Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło, Iwona Gibas odczytała list nadesłany przez Panią Premier z okazji uroczystości. Były w nim ważne słowa dotyczące legendy Cichociemnych – Patronów Roku 2016, wzorców postawy patriotycznej i żołnierskiej odwagi. „Dzięki szkoleniu, swoistej kuźni bohaterów, 316 Cichociemnych ruszyło do walki. Byli wśród nich także: pochodzący z podoświęcimskich Babic, patron Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku, major Piotr Szewczyk i podporucznik Stefan Jasieński – patron Powiatowego Zespołu nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu. W lutym przypadała 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych”.
Poseł na Sejm RP Marek Sowa w nadesłanym liście napisał: „Ci wielcy bohaterowie, partyzanci Polskich Sił Zbrojnych, którzy zostali patronami 2016 roku, niezmiennie przypominają młodym pokoleniom o sile, heroizmie i ofiarności ich przodków oraz przekazują prawdę o wydarzeniach, odciskających swoje piętno na historii naszych miast, Polski, Europy i świata. (...) To wdzięki ich wysiłkowi, dzięki ofierze krwi w walce o wolność, niepodległość, o byt państwowy, możemy dziś żyć w wolnym kraju”.
Wójt Albert Bartosz zaznaczył, iż z ogromnym podziwem spogląda na to, z jaką troską i dumą szkolna społeczność GG nr 1 troszczy się o pamięć Patrona. „Pozostaje wyrazić mi więc głęboką nadzieję, a zarazem życzenie dla nas wszystkich – aby tym, co buduje w nas prawdziwy patriotyzm, był osobisty rozwój i życie pełne odwagi. Spoglądajmy przy tym na Cichociemnych, a nawet jeśli nie będziemy zmuszeni do wielkich czynów i poświęceń, pamiętajmy, że „uczciwość w małych rzeczach, nie jest małą rzeczą”- dodał.
Słowa o wadze patriotyzmu, potrzebie żywej pamięci o bohaterach i pielęgnowaniu wartości, skierował do młodzieży Senator RP Andrzej Pająk.
Po przemówieniach przyszedł czas na spektakl w wykonaniu uczniów i nauczycieli gimnazjum „Szewczyka”. Piękne dekoracje, stroje, rekwizyty – wykonali uczniowie w ramach indywidualnych projektów. Widzowie uczestniczyli w poszukiwaniu pokemonów, symulacji gry wojennej z udziałem trzech cichociemnych – mjr. Piotra Szewczyka, gen. Stefana Klemensa Bałuka oraz ppor. Stefana Jasieńskiego, w których wcielili się uczniowie: Maciej Sikora, Radosław Guzdek i Maciej Sulikiewicz. Zobaczyli inscenizację szkolenia, które przyszli cichociemni odbywali w Largo House pod Leven w Szkocji. Składały się na nie: morderczy trening, ćwiczenia strzeleckie, a także szkolenie wywiadowcze. To tam kształcono elitę elit – najlepszych dywersantów i sabotażystów w historii Polski. Publiczność z uwagą śledziła losy trzech bohaterskich cichociemnych. Złożenie przysięgi, a potem lot i skok w ciemność, na miejsce zrzutu. Odwiedziła wyzwalany Lwów, walczącą powstańczą Warszawę i celę 21 w bloku 11 w KL Auschwitz, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Stefan Jasieński. Potem przyszły karty dramatycznej powojennej historii, wyroki więzienia wydane na bohaterskich cichociemnych przez okrutnych komunistycznych sędziów. I wreszcie rehabilitacja po latach…
Wspaniała scenografia, wyśmienita oprawa muzyczna w wykonaniu kilkudziesięcioosobowego chóru, piękne strofy poetów i sugestywne relacje świadków historii – to wszystko złożyło się na niesamowity efekt końcowy. Publiczność nagrodziła spektakl owacją na stojąco. Gromko oklaskiwano występujących na scenie uczniów i pedagogów – Barbarę Baraniecką, Zbigniewa Szczerbowskiego, Ewelinę Sikorę, Marka Kołodzieja i Jarosława Cieciaka. Swoimi wrażeniami po spektaklu dzielili się na gorąco wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz, dyrektor Marzena Wilk-Grabowska, a w kuluarach - dr Adam Cyra.
W holu gimnazjum goście mogli podziwiać wystawę pokonkursową, prezentującą prace laureatów, a także okolicznościową ekspozycję poświęconą mjr. Piotrowi Szewczykowi.
Wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali wznowioną w tym roku biografię mjr. Piotra Szewczyka autorstwa dra Adama Cyry pt. „Cichociemny z Babic”, a także ręcznie wykonany przez młodzież znak cichociemnych (spadający do walki orzeł na tle rozpiętego biało-czerwonego spadochronu) oraz płytę z nagraniem hymnu Gimnazjum „Szewczyka”.
Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem rajskiej Nike oraz Obeliskiem Niepodległości w hołdzie żołnierzom poległym w walce o niepodległa ojczyznę.
Po południu, o godz. 17.00 młodzież Gimnazjum „Szewczyka” powtórzyła swój spektakl. Tym razem widzami byli rodzice i absolwenci gimnazjum. Dyrektor gorąco podziękowała młodzieży, współpracownikom i rodzicom, którzy włączyli się w realizację tej wyjątkowej uroczystości, wspierając działania grona pedagogicznego i przede wszystkim swoich pociech, z których tego dnia mogli być naprawdę dumni.