PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA
ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
z dnia 17 marca 2021 r.
17 marca br. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członków Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Z uwagi na epidemię COVID-19 spotkanie miało formę on-line.
W spotkaniu wzięło udział 16 osób.
W związku z uchwaleniem przez Radę Ministrów, Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2021, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego przybliżyła zawarte w nim zapisy. Została omówiona ogólnopolska diagnoza sytuacji przemocy. Przedstawione również zostały obszary, kierunki i działania Programu dot. profilaktyki, diagnozy społecznej, edukacji społecznej, ochrony i pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie, oddziaływań na osoby stosujące przemoc w rodzinie a także podnoszenia kompetencji, rozwijania i doskonalenia umiejętności służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Po zapoznaniu uczestników z Krajowym Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego przedstawiła apel Pani Anny Szmidt, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania z dnia 12 marca 2021r. Treść apelu dotyczyła uwrażliwienia i zwrócenia uwagi na potrzeby objęcia wsparciem w czasie pandemii zagrożonych i dotkniętych przemocą dzieci. Podkreślona została tu niezbędna i interdyscyplinarna współpraca instytucji działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, jako skuteczne działanie mające na celu niesienie pomocy i ochrony dzieci przed przemocą.
W dalszej części spotkania zostało przedstawione sprawozdanie z działalności Zespołu Interdyscyplinarnego dla Gminy Oświęcim na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie za 2020 rok.
Sprawozdania z działań podejmowanych w 2020r. w zakresie przeciwdziałania przemocy omówili również przedstawiciele instytucji wchodzących w skład Zespołu Interdyscyplinarnego. Podejmując działania w formie stacjonarnej oraz on-line upowszechniano informację i edukowano w zakresie przeciwdziałania przemocy.
Dystrybuowano, ulotki, broszury, na stronach internetowych zamieszczano materiały edukacyjne, prowadzono gazetki informacyjne n/t przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przemocy rówieśniczej, prowadzono kampanie informacyjne. Organizowano zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w formie warsztatów, prelekcji, pogadanek. Prowadzono działania pomocowe na rzecz osób uwikłanych w przemoc w formie monitoringów, kierowania do specjalistów. Placówki oświatowe zgłaszały wysyp trudnych sytuacji związanych z sytuacją pandemii. Pogorszenie kondycji psychicznej, złe samopoczucie, zmęczenie, spadek nastroju, demotywacja, to objawy zauważane u uczniów. W tym zakresie placówki oświatowe oferowały wsparcie specjalistyczne ze strony pedagogów i psychologów szkolnych.
Analizując sytuację osób uwikłanych w przemoc, zauważa się zwiększoną liczbę osób dorosłych oraz dzieci wymagających wsparcia specjalistycznego. Izolacja społeczeństwa związana z sytuacją pandemii wymaga od instytucji zwiększonej uwagi oraz poszukiwania nowych rozwiązań dostosowanych do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
W trakcie spotkania ustalono, że członkom Zespołu Interdyscyplinarnego zostaną przekazane meilowo pisma Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wraz z załącznikami w sprawie organizacji pracy ZI i GR oraz wsparcia dzieci w czasie epidemii.
Spotkanie zakończyła Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego Pani Anna Chojnacka.
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA
ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
z dnia 7 czerwca 2021 r.
7 czerwca br. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odbyło się drugie w 2021r. posiedzenie członków Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Spotkanie odbyło się stacjonarnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ( maseczki, dezynfekcja rąk, większość osób zaszczepionych na covid).
W posiedzeniu Zespołu Interdyscyplinarnego uczestniczyło 13 osób. Spotkanie, zgodnie z ustalonym harmonogramem, poprowadziła Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego Pani Anna Chojnacka.
W trakcie posiedzenia:
W drugiej części spotkania przedstawiciele placówek oświatowych przedstawili problemy pojawiające się wśród dzieci i młodzieży wynikające z ograniczeń spowodowanych epidemią COVID oraz powrotem do szkół i przedszkoli. Szerokie działania profilaktyczne, wsparcie specjalistyczne skierowane do dzieci oraz rodziców mają na celu niwelowanie negatywnych skutków spowodowanych epidemią.
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA
ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
z dnia 30 września 2021 r.
30 września 2021r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej odbyło się kolejne posiedzenie przedstawicieli Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy .
Na wstępie przedstawiono nowe osoby, powołane w skład Zespołu Interdyscyplinarnego Zarządzeniem Nr 123/2021 Wójta Gminy Oświęcim, z dnia 29 września 2021r. Do grona Zespołu dołączyli pracownik socjalny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pedagog ze Szkoły Podstawowej w Brzezince.
Następnie przedstawiono możliwość zorganizowania przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w placówkach oświatowych działań profilaktycznych skierowanych do dzieci oraz ich rodziców. Konieczność podejmowania działań podyktowane jest zgłaszanymi potrzebami.
Czas pandemii spowodował pojawienie się wielu problemów dotyczących radzenia sobie z emocjami, depresją, lękliwością, izolacją jak również przemocą rówieśniczą czy cyberprzemocą. Przedstawiciele placówek oświatowych wyrazili zainteresowanie przeprowadzeniem wykładów dla rodziców oraz prelekcji dla dzieci i młodzieży.
W dalszej części spotkania zostały przedstawione dane statystyczne dotyczące realizacji Niebieskich Kart. Omówione zostały również problemy rodzin dotkniętych przemocą oraz działania podejmowane przez instytucje pomocowe.
Spotkanie odbyło się zgodnie z przyjętym harmonogramem. W spotkaniu uczestniczyło 14 osób. Uczestnicy otrzymali ulotki i plakaty społecznej kampanii „ Reaguj na przemoc”.
PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA
ZESPOŁU INTERDYSCYPLINARNEGO
z dnia 9 grudnia 2021 r.
9 grudnia 2021r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grojcu odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w Gminie Oświęcim.
Na wstępie Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego Pani Anna Chojnacka przedstawiła zmiany składu Zespołu Interdyscyplinarnego. Z dniem 9 grudnia br. nowym członkiem Zespołu został Pan Marek Skrzypecki – dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaborzu w zamian za Panią Annę Kotara- pedagoga szkolnego.
W trakcie spotkania przedstawiono dane statystyczne dot. zjawiska przemocy w gminie Oświęcim. Zauważa się tendencje wzrostową dotyczącą liczby założonych Niebieskich Kart. Zwiększenie świadomości wśród dorosłych i dzieci n/t przemocy, a także uprawnienia funkcjonariuszy Policji wynikające z Ustawy z dnia 30 kwietnia 2020r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, mają znaczący wpływ na wzrost wszczętych procedur „Niebieskiej Karty”.
W dalszej części poinformowano uczestników, iż pod obrady Sejmu trafiła ustawa o przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Przybliżono zapisy projektu ustawy dotyczące m.in. nowych zasad funkcjonowania i zadań Zespołu Interdyscyplinarnego, doprecyzowania pojęć, zmiany nazewnictwa.
W kolejnym punkcie spotkania omówiono działania edukacyjne, profilaktyczne w zakresie przeciwdziałanie zjawisku przemocy prowadzone na zlecenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w szkołach i przedszkolach gminy Oświęcim.
Na koniec Przewodnicząca Zespołu podziękowała wszystkim za współpracę w 2021r. oraz przekazała świąteczno-noworoczne życzenia .
W spotkaniu uczestniczyło 10 osób. Osoby nie mogące uczestniczyć w spotkaniu usprawiedliwiły nieobecność.